Elbeszélések szerint eredetileg a mai Ady Endre és Széchenyi út végén állott.
A keresztet 1833-ban állíttatták a vértesszőlősi Római Katolikus Egyházközség hívei a túlélés reményében, mert a községben járvány pusztított. 1886-ban került mostani, végleges helyére, ahol az úttal egy síkban volt. Az idők folyamán a nagy esőzések miatt azonban a terület feltöltődött, és a keresztet beiszapolta, amely mintegy másfél méterrel mélyebbre került a főút szintjétől.
Az elhanyagolt tér és a rajta lévő, terepszint alá süllyedt kereszt felújításának és kiemelésének gondolatát 2007-ben vetette fel Tóth Béla alpolgármester. Irányításával és szervezésében, az önkormányzat és az egyházközség támogatásával, valamint a község lakóinak áldozatos munkájával valósulhatott meg a tér felújítása. 2007. október 23-án avatták fel az új köntösbe öltöztetett teret és az újonnan elkészült ,56-os emlékművet.
Az Országzászló tér valószínűleg 1935-ben kapta a nevét. Az Országzászló talapzatát, mely szőlősi kőből épült, 1935-ben tervezte és építtette saját költségén Lusztig Miksa vértesszőlősi polgár. Az építést Ekési József, Kutenics Ignác és egy Németh vagy Némedi nevű vértesszőlősi lakosok végezték.